اکنکار فرقه ای تمامیت خواه

تولید کننده: انتشارات موسسه کتاب
مدل کالا: اکنکار فرقه ای تمامیت خواه
موجودی:
در انبار
قیمت: 18,000تومان

شناسنامه کتاب

عنوان :  اکنکار فرقه ای تمامیت خواه

نویسندگان : حسین بابازاده مقدم

ابعاد: رقعی

تعداد صفخات : 158

قیمت : 180000ریال

حوزه :  مذهبی-پزوهشی

مجری طرح: موسسه کتاب

شابک: 978-600-7790-17-5

معرفی کتاب

شبه عرفان «اک» تشابهات زیادی با بودیسم، هندوئیسم و کیش‌های باستانی شرق آسیا دارد و بر پایه آموزه‌های اومانیستی و منفعت‌طلبانه بنا شده و با دست یازیدن به جنبههای احساسی و عشق محور، در صدد حذف چهره دین و مذهب از زندکی مردمانی است که مؤمن به آئینی از شریعتهای آسمانیاند.

 حسین بابازاده مقدم از پژوهشگران دغدغهمند کشورمان در کتابی تحت عنوان «اکنکار: فرقهای تمامیتخواه» به معرفی و نقد این شبه عرفان پرداخته است. اثر دارای سه بخش اصلی است که هریک از بخشها دارای عناوین فرعی مهمی هستند. عنوان اصلی بخش اول "اکنکار" است که خود دارای 6 بخش فرعی با نامهای: لغات کلیدی، کتب و متون مقدس، فلسفه اک، اساتید اک، موقعیت امروزی قوانین و شرایط فرقهای اک و فلسفه و شیوه آموزش به نوآموزان اکیست یا چلاها.

" نقد و بررسی مبانی معرفتی" عنوان بخش دوم است که دارای عنوان فرعی چون: اکنکار و نفی شریعت، انکار معاد و طرح مسئله تناسخ و فعالیتهای اکنکار در ایران است.

عنوان بخش سوم "عرفانهای التقاطی" است که  دارای 5 عنوان بدین شرح است:  شکلگیری و تاثیرات عرفانهای التقاطی، تهاجم و شبیخون فرهنگی/ تبلیغ هدفمند و غیرهدفمند آموزهها، معرفت غربی. مباحث جهانی و رخدادهای مربوط به آن، آموزههای التقاطی و آسیبهای دینی این آموزهها و مروری بر برخی از آسیبها و جنبههای دیگر نفوذ آموزههای التقاطی.

آنچه که طی مطالعه کتاب جلب توجه میکند معرفی دو عرفانیست که متاسفانه امروزه در کشور ما در قالبهای مختلفی رواج پیدا کرده است. "عرفان سایبابا" و "عرفا اوشو".  این دو عرفان شاخهای از عرفان اکنکار است.

«اوشو مدافع تناسخ و منکر معاد است. وی مدعی است "یک انسان الی ابد دوباره و دوباره متولد میشود." استدلال وی برای اثبات تناسخ تمسک به تجربه شخصی است. وی میگوید: "من مراقبه کردهام. من به نقطهای رسیدهام که از آنجا می-توانم زندگیهای قبلی خودم را ببینم و همین برهان بسنده است ....»  ص75.....

دانلود خلاصه

نوشتن نظر

نام شما:


نظر شما: توجه : HTML ترجمه نمی شود!

رتبه: بد            خوب

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمایید:
تغییر تصویر امنیتی