گنوسیزم مادر فرقه ها

تولید کننده: انتشارات موسسه کتاب
مدل کالا: گنوسیزم مادر فرقه ها
موجودی:
در انبار
قیمت: 12,000تومان

شناسنامه کتاب

عنوان : گنوسیزم مادر فرقه ها

نویسندگان : حسین بابازاده مقدم

ابعاد: رقعی

تعداد صفخات : 118

قیمت : 120000ریال

حوزه : مذهبی-پزوهشی

مجری طرح: موسسه سیب سرخ نیکان

شابک:978-600-7790-18-2

معرفی کتاب

«گنوسیزم» مجموعهای از ادیان، مذاهب و نحلههای دینی اعتقادی است که نوعی معرفت باطنی و روحانی در آن وجود دارد. به نوعی می‌توان گفت گنوسیزم مادر فرقه‌هاست. حسین بابازاده مقدم عنوان کتاب خود را از نام همین مکتب اقتباس کرده و آن را در هفت فصل نوشته است.

"پدیدارشناسی گنوسیزم"، "بسترهای تاریخی و تمدنی"، "بسترهای فرهنگی شکل‌گیری" عنوان سه فصل اول کتاب است. فصل چهارم "اصول اعتقادی" نام دارد که نویسنده در آن به معرفی چهره‌های گنوسی (شمعون مُغ، والنتین، مرقیون، بازیلیدس) میپردازد که هریک پایهگذار مکتبی برگرفته از گنوسی هستند. عنوان فصل پنجم "گنوسیزم به مثابه مذاهب اسراری" است که در آن به یازده ویژگی مشترک فرقه گنوسی اشاره شده است. ویژگیهایی چون: (رازواری، رستگاری نهایی، اتحاد با خدا، جادوگرایی و ...). "تاثیر و تأثر آن با ادیان و فرهنگ‌ها و فرق" عنوان فصل ششم است که در آن (سامره، کیش مانوی، کیش مندایی – صائبی) را از جمله ادیان تأثیر گرفته از فرقه گنوسی معرفی می‌کند و در ادامه به چگونگی مراسم ازدواج و فاتحهخوانی مندائیان می‌پردازد. فصل آخر کتاب "گنوسیزم و تأثیر آن بر تصوف اسلامی" است و نویسنده آن را از فصلهای مهم کتاب می‌داند که در آن تصوف اسلامی را آیینه تمام‌نمایی از مجموعه انحراف‌ها و برداشت‌های غیرعقلانی از جهان ماده و معنا دانسته و آن را همسنگ تمام‌عیار و بازنمایی از ابتذال و عقب‌ماندگی گنوسیزم معرفی می‌کند.

با توجه به مطالعه کل این اثر حاضر در رابطه با این فرقه میتوان گفت بیشتر فرقههای گنوسی مسیحی بودهاند. پیروان این آیین گمان دارند که به حقیقت و کل دست یافتند و به اعتقاد آنان حقایق الهی فقط بر ایشان آشکار شده و در زمانهای گذشته و شکلی اسرارآمیز از طریق افرادی ویژه به آنان آموخته شده است. پایههای فکری گنوسیزه دوگانهانگار است. روح را از جسم جدا میدانند و حتی به وجود آورنده آن را از هم تفکیک میکنند. نتیجه این قسم اعتقاد نسب به عالم؛ این شد که بدبینی به اصل خلقت رواج یافت و پیروان این فکر به زهد روی آوردند.

نوشتن نظر

نام شما:


نظر شما: توجه : HTML ترجمه نمی شود!

رتبه: بد            خوب

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمایید:
تغییر تصویر امنیتی